Kaplica Matki Bożej Szkaplerzej w Maliniskach

Parafia Św. Katarzyny Panny i Męczennicy w Kamionce Małej

Historia kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej (z Góry Karmel)

w „Maliniskach” - parafia Kamionka Mała

(opracowała na podstawie zapisków ks. Antoniego Brandta Wanda Chochlińska)

Kaplica usytuowana jest przy drodze gminnej prowadzącej do Rozdziela.
Zbudowana została głównie z funduszy ks. Józefa Orła i jego brata ks. Wojciecha Orła pochodzących z Malinisk. Dużą pomoc przy budowie okazali mieszkańcy okolicznych osiedli.

Kaplicę zaprojektował architekt profesor Rasiński z Zakopanego. Budowę rozpoczęto w 1908 roku i do 1914 przykryto dachem. W czasie pierwszej wojny światowej prace przerwano; ukończono ją w roku 1918 i w lipcu poświęcono.

Kaplica zbudowana jest z kamienia ciosanego, w stylu gotyckim, z charakterystycznymi przyporami (osiem przypór, po cztery z każdej strony), kryta czerwoną dachówką. Pośrodku dachu kryjącego nawę umieszczona jest sygnaturka (wieżyczka) a w niej mały dzwonek.

Posiada nawę i prezbiterium (powierzchnia ok. 60 m2). Od strony lewej znajduje się malutka zakrystia (o powierzchni ok. 9 m2). W kaplicy jest pięć okien witrażowych, które wypełnione są czystym szkłem z kolorowym ornamentem w części górnej. Ściany wewnętrzne kaplicy pokryte są tynkiem, pomalowane na biało. Sklepienie krzyżowe charakterystyczne dla stylu gotyckiego. W prezbiterium mieści się ołtarz murowany, oprawiony drzewem dębowym. Wykonany został w słynnej Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem.

W centralnym miejscu ołtarza, nad odnowionym tabernakulum jest umieszczony piękny obraz Patronki kaplicy Matki Boskiej Szkaplerznej namalowany przez profesora Święcha z Zakopanego.
W bocznych niszach ołtarza znajdują się dwie figury: św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W nawie kaplicy po prawej i lewej stronie usytuowano na ścianie dwa małe ołtarzyki w formie półek, na których również umieszczone są rzeźby: po prawej stronie figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, a po lewej Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus.
Na ścianach kaplicy powieszone są obrazy drogi krzyżowej.

Nad drzwiami jest drewniany chór, efektownie wykonany przez bratanka księży Fundatorów – Mariana Orła z Rozdziela. Jego dziełem są również ławki umieszczone po bokach kaplicy (na 24 osoby).

Pod chórem znajdują się 2 konfesjonały. W środku kaplicy zwisa szklany żyrandol a przed ołtarzem wieczna lampka również w formie żyrandola z sześcioma lampami.

Drzwi główne dębowe osadzone w ładnie wykonanym kamiennym portalu, nad którym znajduje się nieduża rozeta.

Ogrodzenie kaplicy wykonane jest z metalowych przęseł osadzonych na słupkach z kolorowych cegieł z bramką wejściową od strony ulicy.

Z tyłu kaplicy (od strony potoku Jabłonieckiego) ogrodzenie jest całe betonowe i mocno zniszczone. Plac okalający kaplicę obsadzony ozdobnymi drzewkami, ładnie utrzymany.

Odpust ku czci Matki Boskiej Szkaplerznej odbywa się 15 lipca. Co drugą niedzielę w kaplicy odbywa się msza św. odprawiana przez proboszcza Kamionki Małej.

O nas

Nasza Parafia należy do jednej z najstarszych parafii na Ziemi Limanowskiej. Jej początki sięgają drugiej połowy XIV w.

Jesteśmy tutaj

Kamionka Mała 135, 34-602 Laskowa